تبلیغات
مرندقلم - آماده باش به مردم به برپائی جشن هسته ای
 
مرندقلم
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : رحیم اصیل میابی
 
فتاب یزد- گروه سیاسی: استرس و هیجان، فضای هتل کوبورگ را فرا گرفته است، هیجانی که اثراتش آن قدر است که تا صدها کیلومتر آن طرف‌تر یعنی ایران را
هم درخود فرو ببرد. مردم کشورمان دیگر، روزها را فراموش کرده اند و ساعت‌ها را به نظاره نشسته اند. ملت ایران این‌بار بیش از هر موقع دیگری چشم انتظارخبری خوش است. خبری خوش برای شادی، آنها منتظرند تا بشنوند این‌بار دغدغه‌ها و کشمکش‌های 12 ساله هسته‌ای با حصول توافق و پایان تحریم‌ها به سر رسیده است. انتظاری که با شرایط پیش آمده طی ساعت‌های اخیر چندان انتظار گزافی نیست.
واپسین ساعات مذاکرات در حالی در جریان است که موج خبرهای خوش بینی از سوی برخی رسانه‌ها به اوج خود رسیده است. آن طور که رسانه‌های داخلی و خارجی از وقوع توافق سخن می‌گویند و در برخی از رسانه‌ها حتی با انتشار بعضی از متون توافق هسته ای، مذاکرات را تمام شده فرض کرده و به محتویات توافقنامه پرداخته اند، هر چند که این متون منتشره مورد تایید مقامات نیست. خبرگزاری شینهوای چین به نقل از یک منبع دیپلماتیک می‌نویسد: "نظرات همه طرف‌های مذاکره کننده درباره دستیابی به توافق نزدیک تر شده و انتظار می‌رود توافقی نهایی به دست آید. "
حصول توافق تا دوشنبه؟
این خبرگزاری به نقل از منبعی که خواست نامش فاش نشود، می‌افزاید: " اختلافات در حال کاهش است و مرحله نهایی مذاکرات فرا رسیده و فقط چند موضوع باقی مانده است. " این در حالی است که یکی از اعضای تیم‌های مذاکره‌کننده کشورهای غربی در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک با اعلام این که هنوز توافق جامع حاضر نیست می‌گوید: "به‌زودی طرف‌ها به یک توافق جامع دست خواهند یافت. " او در پاسخ به این سوال که آیا طرف‌ها در روز 12 جولای به یک توافق جامع دست خواهند یافت نیز اظهار می‌کند: "به احتمال زیاد به زودی توافقی جامع حاصل خواهد شد و هیچ دلیلی برای به عقب انداختن این امر وجود ندارد. "
از طرفی ایسنا می‌نویسد یک دیپلمات ایرانی نیز با اعلام این که توافق هنوز آماده نیست تصریح می‌کند که کشورهای 1+5 و ایران تلاش می‌کنند تا 12جولای به توافق جامع دست یابند.
این مقام ایرانی می‌افزاید: "مذاکرات با شکست روبه‌رو نشده است و هم‌اکنون طرف‌های مذاکره کننده در حال کار روی متن توافق هستند و متن توافق جامع هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی شامل 100 صفحه خواهد شد که دربردارنده مسائل قانونی و فنی است. " او همچنین می‌گوید که شانس دستیابی به توافق جامع هسته‌ای میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 بسیار بالاست.
این در حالی است که روزنامه نیویورک تایمز هم در اینباره یادداشتی منتشرکرده که در بخش هایی ازآن آمده است: " انتظار می‌رود رایزنی‌های ایران و گروه 1+5 با ورود به آخرین مرحله خود و پس از سه بار تمدید ضرب الاجل مذاکرات، اکنون پس از دیدارهای متعدد میان وزرای امور خارجه ایران و آمریکا به توافق نهایی منجر شود."
گمانه زنی‌های رسانه‌های خارج از کشور درباره پایان مذاکرات مختص آن‌ها نیست چرا که رسانه‌های داخلی نیز اخبار خوش توافق را منتشر می‌کنند آن طورکه انتخاب می‌نویسد”منابع غیررسمی”می گویند، مذاکرات ایران در وین تقریبا به پایان رسیده و توافق انجام شده است. بر اساس ادعای این منابع، اعلامیه توافق در مقر سازمان ملل اعلام می‌شود.
خوش بینی به توافق آنقدر زیاد شده است که حتی عصر ایران به انتشار برخی از متن‌های توافقنامه می‌پردازد توافقنامه‌ای که البته به طور رسمی متن آن تایید نشده است.
در حال گرفتن تصمیمات جدی هستیم
اما این گفتار‌های مالامال از امید، تنها در رسانه‌ها نیست که دهان به دهان می‌چرخد، بلکه گویی رسانه‌ها دید مثبت خود را، به خاطر گفته‌های مقامات مذاکره کننده پیدا کرده اند. بعد از آنکه دیروز صبح نشست دیگری از سوی وزرای خارجه ایران و آمریکا صورت گرفت، نشستی که آن را پنجاهمین دیدار جان کری و ظریف در راستای حصول توافق بر می‌شمارند ، جان کری این‌بار در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت که دو جلسه اخیر او با محمدجواد ظریف بسیار خوب و مثبت بوده است. جان کری تاکید می‌کند "درحال گرفتن تصمیم‌های جدی هستیم". تصمیم‌های جدی که جان کری از آن می‌گوید لفظ آشنایی است، پیشتر او از نیاز به گرفتن تصمیماتی سخت سخن می‌گفت و گویی این‌بار این تصمیم‌های جدی گرفته شده است. تا جایی که رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با نا امیدی می‌گوید: "دولت اوباما تقریبا از تمام خطوطی که در مذاکرات هسته‌ای برای خود تعیین کرده بود عقب‌نشینی کرده است. "
دیگر ازاین بهتر نمی‌شود
جو مثبت حاکم، را نه تنها در سخنان جان کری بلکه در زبان علی اکبر صالحی هم می‌شود دید آن هنگام که صالحی در جمع خبرنگاران ضمن مثبت دانستن مذاکرات این روزها، می‌گوید، دیگر ازاین بهتر نمی‌شود.
صحبت‌های پرامید صالحی در حالی مطرح می‌شود که پیش از این، محمد دریایی یکی از مقامات مذاکره کننده ایرانی در صفحه توییترخود با جمله "خبری در راه است" نوید اخبار خوشایندی را از مذاکرات داده بود. اما به غیر از خوش بینی مقامات ایرانی و آمریکایی به حصول توافق، بدبین ترین مذاکره کنندگان هم از مثبت بودن مذاکرات حرف می‌زنند تا جایی که حتی وزیر امورخارجه فرانسه که پیش از این کشورش، به زعم برخی نقش پلیس بد را در مذاکرات برای کشورمان بازی می‌کرد، این بار به محض ورود دوباره به وین می‌گوید برای حل مسائل باقیمانده به وین بازگشته و”خیلی خیلی امیدوار”است که توافق حاصل شود. وی اضافه می‌کند: "امیدوارم بتوانیم امروز و سریع به نتایج رضایت بخش برسیم و در مرحله آخر مارتن مذاکره باشیم. "سخنان فابیوس فرانسوی در حالی مطرح می‌شود که خبرگزاری فرانسه نیز خبر ازآن داده است که 98درصد توافق هسته‌ای تکمیل شده است. خبر توافق مذاکرات، وقتی جدی تر می‌شود که خبرگزاری آسوشیتد پرس در خبری فوری به نقل از دو دیپلمات حاضر در مذاکرات وین اعلام کرد، مذاکره‌کنندگان انتظار دارند که توافق مقدماتی برای معاهده تاریخی هسته‌ای میان ایران و 1+5 حاصل شود. تا جایی که امروزدوشنبه خبر توافق به طور رسمی اعلام شود. یک مقام ارشد ایرانی هم می‌گوید: " ما سخت کار می‌کنیم ولی یکشنبه دستیابی به توافق به لحاظ لجستیک غیرممکن است چرا که سند 100 صفحه است. "گفته این مقام ایرانی هم از این زاویه قابل توجه است که تنها عاملی که درباره علت نامشخص بودن زمان توافق می‌گوید تدوین سند 100 صفحه ای است.
پازل هایی که کنارهم قرار می‌گیرند
این در حالی است که نخست وزیر رژیم صهیونیستی بنیامین نتانیاهو هم با نزدیک شدن به موعد توافق اعلام کرد غربی‌ها در برابرایران تسلیم شده اند. بیانی که شاید خود نشان دیگری باشد ازاینکه توافق عملا صورت گرفته است. فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجه اروپا هم در توییتر خود اعلام کرده که مذاکرات در ساعاتی تعیین‌کننده قرار گرفته است.
عصردیروز تمامی وزرای 1+5 به نشست وین پیوستند و در کنار این افراد باید یوکیو آمانو رئیس آژانس بین الملل را هم قراردهیم، آمانو به محض ورود به وین با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی دیدار و گفتگو کرد.
همه خبرها نشان از آن دارد که رسانه‌ها شمارش معکوس برای دستیابی به توافق را شروع کرده اند در چنین شرایطی نشست معاونان وزرا بیش از همه، کانون توجه قرار گرفته است. چرا که بسیاری نتیجه این نشست را نتیجه توافق یا عدم توافق ارزیابی می‌کنند.
خوش بینی و جو به وجود آمده از توافق به حدی است که نهادهای داخلی کشور نیز خود را برای آن آماده کرده‌اند، تا جایی که سخنگوی نیروی انتظامی دیروز گفت:
"ناجا آمادگی دارد در صورت انجام جشن هسته‌ای در کنار مردم قرار بگیرد."
سردار منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی در نشست خبری خود در رابطه با برگزاری جشن توسط مردم پس از توافق احتمالی هسته‌ای گفت: "ناجا آمادگی کامل دارد تا در صورت بروز این اتفاق خوب، اگر شهروندان در چارچوب قانون و شئونات اسلامی شادی کنند در کنار آنان قرار گیرد. "اعلام غیر رسمی ولی قطعی خبرگزاری‌های مرتبط در باره توافق هسته‌ای از یک سو و رد نشدن احتمال توافق تا امروز از سوی مقامات، سخنان کاملا مثبت مقامات آمریکایی و ایرانی و اظهار مقام اسرائیلی از تسلیم شدن غرب در مذاکرات و آمادگی مسئولان ناجا در ارتباط با آمادگی برای جشن هسته ای، پازل هایی هستند که کنار هم
قرار دادن آن‌ها نشانه‌ای از این هستند که این‌بار ملت ایران به جای تعویق مذاکرات باید خود را در جشن و پایکوبی برای به ثمر نشستن نتیجه 12 سال مذاکره آماده کنند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 17 اردیبهشت 1397 05:58 ب.ظ
Hello my family member! I want to say that this post
is awesome, nice written and include approximately all vital infos.
I would like to look extra posts like this .
چهارشنبه 12 اردیبهشت 1397 09:19 ق.ظ
Hello to every one, as I am in fact eager of reading
this webpage's post to be updated regularly. It carries nice data.
یکشنبه 26 شهریور 1396 02:47 ق.ظ
Howdy! I could have sworn I've been to this website before but after
browsing through some of the post I realized it's new to me.

Nonetheless, I'm definitely happy I found it and I'll be book-marking and checking back frequently!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :